Bardzo proszę wszystkich swoich klientów o to, aby stosowali się do moich rad i zaleceń w kwestii wlewania uszczelniacza do pieców na paliwo stałe. Odbierając dziesiątki telefonów do Państwa słyszę o nowatorskich pomysłach wlewania uszczelniacza, odkręcaniu termometrów, miarkowników ciągu itp. wynalazkach łączenie ze spuszczeniem wody do połowy w grzejnikach, w całym domu w celu zaoszczędzenia na wlewanym uszczelniaczu. Oczywiście, nie jestem w stanie niczego Państwu zabronić, ani kazać, ale proszę pamiętać, że wlewacie Państwo uszczelniacz samodzielnie, na własną odpowiedzialność i wykorzystują moje wieloletnie doświadczenie jesteście Państwo zredukować możliwość wystąpienia komplikacji po wlaniu środka uszczelniającego do minimum.
.
Są bardzo proste metody aplikacji uszczelniacza do układu CO i kotła. Potrzeba tylko podstawowych narzędzi i giętkiego lejka. Proszę mi wierzyć, każdy jest w stanie wlać uszczelniacz do kotła i wykonać prawidłowe uszczelnienie.
uszczelniacz do 1 litra na dobę - Multiseal 24 - aktywny link do produktu - https://uszczelniacze.net/products/mutliseal-24-heat-s-wyciek-z-kotla
uszczelniacz od 1 do 10 litrów na dobę - Multiseal Special - aktywny link do produktu - https://uszczelniacze.net/products/multiseal-special-heat-m-wyciek-z-kotla-do-10l-na-dobe
uszczelniacz od 10 -20 litrów na dobę - Multiseal TD - aktywny link do produktu - https://uszczelniacze.net/products/multiseal-td-heat-l-wyciek-z-kotla-nie-wiekszy-niz-20-litrow-na-dobe
uszczelniacz od 20 do 30 litrów na dobę - Multiseal TDS - aktywny link do produktu - https://uszczelniacze.net/products/multiseal-tds-heat-xl-wyciek-z-kotla-do-30-litrow-na-dobe
Poszczególne uszczelniacze z rodziny Multiseal dedykowane do naprawy instalacji centralnego ogrzewania oraz kotłów na paliwo stałe różnią się pomiędzy sobą wielkościami przecieków wody jakie są w stanie uszczelnić. Dzieje się tak ponieważ każdy typ uszczelniacza ma odpowiednią średnice oraz długość nitek uszczelniających (biały osad na dnie pojemnika z uszczelniaczem)
Na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia w pracy z uszczelniaczami doszedłem do wniosku, że w przypadku naprawy nieszczelnych pieców jest to stężenie minimum 3 % uszczelniacza do ilości wody w układzie. Oczywiście może to być większa wartość, nigdy mniejsza. W przypadku chęci osiągnięcia bardzo dobrych i szybkich wyników uszczelnienia warto spróbować ze stężeniami 4 lub 5 % uszczelniacza do ilości wody krótkim układzie.
Cyrkulacja wody jest konieczna, żeby zapewnić nitkom krzemionkowym ruch w uszczelnianym kotle. Nie ma znaczenia czy ruch wody będzie wywołany pracą pompy cyrkulacyjnej lub grawitacyjnym ruchem wody. W tym celu tworzy się krótki obieg grzewczy, w którym woda porusza się wewnątrz kotła. Wiecej o krótki obiegu grzewczym poniżej, w dalszej części artykułu.
NIE ZALECAM STATYCZNEGO USZCZELNIANIA KOTŁÓW - NIE PRAKTYKUJEMY TAKICH TECHNIK NAPRAWCZYCH. Kocioł na zostanie naprawiony w przypadku wlanie uszczelniacza do kotła, gdzie nie ma ruchu wody. Samo podgrzanie kotła nie wystarczy.
Ważne jest, aby zapewnić normalną roboczą temperaturę pracy kotła. Dla przykładu : Jeżeli piec np. węglowy działa w normalnych warunkach na temperaturze 55 st. C to w trakcie procesu uszczelniania powinien pracować ustawiony na 55 st. C.
Czas uszczelniania to 6 do 8 godzin pracy kotła po wlaniu uszczelniacza.
W celu ograniczenia kosztów naprawy kotła konieczne jest przygotowanie krótkiego obiegu grzewczego. Krótki obieg to przygotowany specjalnie na potrzeby wykonania uszczelnienia obieg grzewczy z ograniczoną ilością grzejników, tak aby wlać możliwie jak najmniejszą ilość środka uszczelniającego. Krótki obieg grzewczy można przygotować bez problemu w budynkach, gdzie możliwe jest odcięcia za pomocą zaworów oraz głowic termostatycznych poszczególnych grzejników. Do naprawy kotła zostawiamy zwykle jeden grzejnik, najlepiej najbliżej pieca. Reszta grzejników zostanie odcięta i w tych częściach instalacji nie będzie cyrkulacji wody z uszczelniaczem w rurach instalacji.
W przypadku zaistnienia możliwości stworzenia krótkiego biegu PIEC - GRZEJNIK - wlewamy uszczelniacza przez ten właśnie grzejnik.
Jest to moim zdaniem najbardziej prymitywny i jak prostszy sposób wlania uszczelnia uszczelniacza do cieknącego kotła. Najważniejsze, że praktycznie nie ma możliwości zapowietrzenia instalacji, a to eliminuje możliwość wystąpienia ewentualnych problemów z krystalizacją uszczelniacza w miejscach, gdzie jej nie chcemy. Cały czas należy pamiętać, że uszczelniacz krystalizuje z powietrzem atmosferycznym i zapowietrzenie instalacji w czasie wlewania uszczelniacza to proszenie się o kłopoty.
Rodzaj użytego uszczelniacza nie ma znaczenia, wszystkie środki chemiczne Multiseal do naprawy kotłów działają tak samo. Instrukcja ta dotyczy środków uszczelniających Multiseal 24, Special, TD i TDS.
Każdy krok badania będzie miał swój podpunkt.
Dla przypomnienia pokażę jak mogą wyglądać zawory pod grzejnikami i jak wygląda głowica termostatyczna.
3. W omawianym przez mnie przypadku pracować będziemy przy panelowym grzejniku firmy Purmo z bocznym zasilaniem. W górnej części grzejnika jest głowica termostatyczna w dolnej zawór dławikowy imbusowy tj. taki gdzie potrzebny jest klucz imbusowy nr 8.
Grzejnik musi zostać przed wlaniem uszczelniacza odcięty od reszty instalacji grzewczej w budynku. Zamykamy zawory grzejnika lub/oraz głowicę termostatyczną.
4. Wypuszczamy nadwyżkę ciśnienia wody z grzejnika za pomocą zaworu do odpowietrzania i wylewamy wodę z grzejnika.
5. Wlewamy uszczelniacz do grzejnika
6. Zakończenie operacji wlewania uszczelniacza, podłączenie grzejnika do krótkiego obiegu z kotłem na paliwo stałe.
Otwieramy głowicę termostatyczną, odkręcamy zamknięte wcześniej zawory odcinające grzejnik. W tym momencie kaloryfer ponownie jest podłączony do krótkiego obiegu grzewczego z kotłem. Należy odpowietrzyć grzejnik, klasycznie przez odpowietrznik. I na tym zakończony jest proces wlewania uszczelniacza do krótkiego obiegu grzewczego. Można rozpalać w kotle. Czas uszczelnienia 6 - 8 godzin pracy, temperatura taka jak zwykle.
Powodzenia !