0 0
0
Brak produktów w koszyku.

 

Instrukcja wlewania uszczelniaczy do kotłów na paliwo stałe.

Bardzo proszę wszystkich swoich klientów o to, aby stosowali się do moich rad i zaleceń w kwestii wlewania uszczelniacza do pieców na paliwo stałe. Odbierając dziesiątki telefonów do Państwa słyszę o nowatorskich pomysłach wlewania uszczelniacza, odkręcaniu termometrów, miarkowników ciągu itp. wynalazkach  łączenie ze spuszczeniem wody do połowy w grzejnikach, w całym domu w celu zaoszczędzenia na wlewanym uszczelniaczu.  Oczywiście, nie jestem w stanie niczego Państwu zabronić, ani kazać, ale proszę pamiętać, że wlewacie Państwo uszczelniacz samodzielnie,  na własną odpowiedzialność i wykorzystują moje wieloletnie doświadczenie jesteście Państwo zredukować możliwość wystąpienia komplikacji po wlaniu środka uszczelniającego do minimum.

 

 

PODSTAWOWE ZASADY PRAWIDŁOWEJ APLIKACJI ŚRODKA USZCZELNIAJĄCEGO

 

1.Zawsze należy pamiętać, że zasadą działania uszczelniacza jest krystalizacja w kontakcie z powietrzem atmosferycznym. Kontakt środka uszczelniającego z powietrzem w układzie grzewczym lub kotle to potencjalne źródło problemów.

Są bardzo proste metody aplikacji uszczelniacza do układu CO i kotła. Potrzeba tylko podstawowych narzędzi i giętkiego lejka. Proszę mi wierzyć, każdy jest w stanie wlać uszczelniacz do kotła i wykonać prawidłowe uszczelnienie.

2. Bardzo ważny jest prawidłowy dobór uszczelniacza - ze względu na siłę wycieku wody z kotła

uszczelniacz do 1 litra na dobę - Multiseal 24 https://www.uszczelniacze.net/products/wyciek-wody-nie-jest-wiekszy-niz-1-litr-na-dobe

uszczelniacz od 1 do 10 litrów na dobę - Multiseal Special https://www.uszczelniacze.net/products/multiseal-special-wyciek-wody-do-10l-na-dobe

uszczelniacz od 10 -20 litrów na dobę - Multiseal TD https://www.uszczelniacze.net/products/multiseal-td-wyciek-wody-z-kotla-nie-jest-wiekszy-niz-20-litrow-na-dobe

uszczelniacz od 20 do 30 litrów na dobę - Multiseal TDS https://www.uszczelniacze.net/products/multiseal-tds-wyciek-z-kotla-do-30-litrow-na-dobe

Poszczególne uszczelniacze różnią się między sobą długością i grubością włókien krzemionkowych ( fibry krzemionkowe) . Zasada  jest prosta -  im większy wyciek tym grubszy i dłuższy materiał uszczelniający

3. Kluczowe jest stężenie środka uszczelniającego w zładzie wody uszczelnianej instalacji lub kotła. 

Na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia w pracy z uszczelniaczami doszedłem do wniosku, że w przypadku naprawy nieszczelnych pieców jest to stężenie minimum 3 % uszczelniacza do ilości wody w układzie.  Oczywiście może to być większa wartość, nigdy mniejsza. 

4. Podstawową zasadą działania środków chemicznych Multiseal jest zapewnienie cyrkulacji oraz temperatury pracy w uszczelnianym kotle.  

Cyrkulacja wody jest konieczna, żeby zapewnić nitkom krzemionkowym ruch w uszczelnianym kotle. Nie ma znaczenia czy ruch wody będzie wywołany pracą pompy cyrkulacyjnej lub grawitacyjnym ruchem wody. W tym celu tworzy się krótki obieg grzewczy - więcej o tym poniżej, w którym woda porusza się wewnątrz kotła. 

NIE ZALECAM STATYCZNEGO USZCZELNIANIA KOTŁÓW - NIE PRAKTYKUJEMY TAKICH TECHNIK NAPRAWCZYCH.

Ważne jest, aby zapewnić normalną roboczą temperaturę pracy kotła. Dla przykładu : Jeżeli piec np. węglowy działa w normalnych warunkach na temperaturze 55 st. C to w trakcie procesu uszczelniania powinien pracować ustawiony na 55 st. C. 

Czas uszczelniania to 6 do 8 godzin pracy kotła po wlaniu uszczelniacza. 

5. Bezwzględnie, zawsze należy przed wykonaniem wlania uszczelniacza usunąć z instalacji  WKŁAD FILTRA SIATKOWEGO

filtr-siatkowy-instruckja-wlewania-uszczelniacza.jpg
Filtr siatkowy znajduje się blisko kotła, w okolicy pompy cyrkulacyjnej
rozlozony-filtr-siatkowy-jak-wlewac-uszczelniacz.jpg
Jeżeli w instalacji jest więcej niż jeden filtr należy usunąć wkłady wszystkich filtrów.

 

Przed wykonaniem wlania uszczelniacza z instalacji należy usunąć wkład filtra siatkowego. Na zdjęciu powyżej widzicie Państwo metalową siatkę w kształcie walca - to jest właśnie wkład filtra. Tak długo jak uszczelniacz pozostanie w układzie grzewczym, nie zakładamy filtra. 
 

Przygotowanie instalacji oraz kotła do zalania uszczelniaczem - krótki obieg grzewczy.

 

W celu ograniczenia kosztów naprawy kotła konieczne jest przygotowanie krótkiego obiegu grzewczego. Krótki obieg to przygotowany specjalnie na potrzeby wykonania uszczelnienia obieg grzewczy z ograniczoną ilością grzejników, tak aby wlać możliwie jak najmniejszą ilość środka uszczelniającego.  Krótki obieg grzewczy można przygotować bez problemu w budynkach, gdzie możliwe jest odcięcia za pomocą zaworów oraz głowic termostatycznych poszczególnych grzejników. Do naprawy kotła zostawiamy zwykle jeden grzejnik, najlepiej najbliżej pieca. Reszta grzejników jest odcięta i w tych częściach instalacji nie ma cyrkulacji wody z uszczelniaczem w rurach instalacji.

 

instrukcja-wlewania-uszczelniacza.jpg
Zawór pod grzejnikiem umożliwiający jego odcięcie.
jak-wlac-uszczelniacz-zawory.jpg
Boczny zawór grzejnika, do tego modelu konieczny jest klucz imbusowy nr 8
wlewanie-uszczelniacza-zawor-bez-glowicy-termostatycznej.jpg
Zasilania grzejnika można zamknąć za pomocą zaślepki 
zamknieta-glowica-termostatyczna-wlewanie-uszczelniacza.jpg
Lub przekręcając głowice termostatyczną w pozycję ‘’ WYŁĄCZONY''
 
Jeżeli grzejniki w Państwa domu są starszego typu i nie ma możliwości zamknięcia poszczególnych grzejników z możliwością zostawienia tyko jednego kaloryfera w celu wlania do niego uszczelniacza - należy zastanowić się nad drugim wariantem aplikacji czyli wlewaniem uszczelniacza wprost do kotła i wykonaniem krótkiego obiegu z bojlerem wody ciepłej. W tym przypadku konieczne jest załatwienie pompy do prób ciśnieniowych, hydronetki lub innego urządzenia, za którego pomocą będzie można WTŁOCZYĆ uszczelniacza wprost to cieknącego kotła.
 
pompa-do-prob-cisnieniowych-jak-wlewac-uszczelniacz.jpg
Pompa od prób ciśnieniowych, niezbędny sprzęt konieczny do wtłoczenia uszczelniacza wprost do kotła.
 
 
SCHEMAT KRÓTKIEGO OBIEGU PRZYGOTOWANEGO Z POJEDYŃCZYM GRZEJNIKIEM ( reszta grzejników została odcięta)
 
co-to-jest-krotki-obieg-wody-1.jpg
Układ z otwartym naczyniem, pojedynczy grzejnik do którego wlewany będzie uszczelniacz chemiczny do naprawy kotła.
 
 
SCHEMAT  KRÓTKIEGO OBIEGU PRZYGOTOWANY W PRZYPADKU BRAKU MOŻLIOWOŚCI ODCIĘCIA POSZCZEGÓLNYCH GRZEJNIKÓW - PIEC - BOJLER. PLAN USZCZELNIANIA PRZEWIDUJE DEFINITYWNE ZAMKNIECIE CAŁEJ INSTALACJI GRZEWCZEJ NA BUDYNEK.
 
krotki-obieg-z-bojlerem-cieplej-wody.jpg
Uszczelniacz chemiczny wpompowywany jest bezpośrednio do cieknącego kotła na paliwo stałe.

 

W przypadku zaistnienia możliwości stworzenia krótkiego biegu PIEC - GRZEJNIK - wlewamy uszczelniacza przez ten właśnie grzejnik. 

 

Instrukcja wlewania uszczelniacza do krótkiego obiegu grzewczego przez grzejnik

 

Jest to moim zdaniem najbardziej prymitywny i jak prostszy sposób wlania uszczelnia uszczelniacza do cieknącego kotła. Najważniejsze, że praktycznie nie ma możliwości zapowietrzenia instalacji, a to praktycznie eliminuje możliwość wystąpienia ewentualnych problemów z krystalizacją uszczelniacza w miejscach, gdzie  jej nie chcemy. 

 

 Rodzaj użytego uszczelniacza nie ma znaczenia, wszystkie środki chemiczne Multiseal do naprawy kotłów działają tak samo.

 Każdy krok badania będzie miał swój podpunkt.

  1. Konieczne jest wyjęcie wkładu filtra siatkowego instalacji CO, instalacja przed wlaniem uszczelniacza musi być w pełni napełniona woda, a wszystkie grzejniki odpowietrzone.  Należy odciąć za pomocą zaworów lub/oraz głowic termostatycznych wszystkie grzejniki od instalacji CO oprócz jednego grzejnika ( nie może to być zgrzejnik łazienkowy typu drabinka) najlepiej znajdującego się najbliżej cieknącego pieca. Grzejnik musi być na tyle duży, żeby pomieścić odpowiednią ilość uszczelniacza, dedykowaną do naprawy instalacji u Państwa w domu. 
  2. Instalacja jest pełna wody i gotowa do pracy. Odcinamy wybrany przez nas grzejnik do reszty instalacji przez zakręcenie zaworów przy grzejniku oraz/ lub zakręceniu głowicy termostatycznej.

Dla przypomnienia pokażę jak mogą wyglądać zawory pod grzejnikami i jak wygląda głowica termostatyczna.

instrukcja wlewania uszczelniacza do naprawy kotła węglowego
wlewanie-uszczelniacza-zawor-bez-glowicy-termostatycznej-1.jpg
zamknieta-glowica-termostatyczna-wlewanie-uszczelniacza-1.jpg

 

 

3. W omawianym przez mnie przypadku pracować będziemy przy panelowym grzejniku firmy Purmo z bocznym zasilaniem. W górnej części grzejnika jest głowica termostatyczna w dolnej zawór dławikowy imbusowy tj. taki gdzie potrzebny jest klucz imbusowy nr 8.

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-1-1.jpg

 

Grzejnik musi zostać przed wlaniem uszczelniacza odcięty od reszty instalacji grzewczej w budynku. Zamykamy zawory grzejnika lub/oraz głowicę termostatyczną.

 

4. Wypuszczamy nadwyżkę ciśnienia wody z grzejnika za pomocą zaworu do odpowietrzania i wylewamy wodę z grzejnika.

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-11.jpg

 

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-13.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-12-1.jpg

 

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-14.jpg

 

5. Wlewamy uszczelniacz do grzejnika

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-8.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-9.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-10.jpg

 

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-17-2.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-18.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-19.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-20.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-21.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-22.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-23.jpg

 

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-24.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-25.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-26.jpg

 

6. Zakończenie operacji wlewania uszczelniacza, podłączenie grzejnika do krótkiego obiegu z kotłem na paliwo stałe. 

Otwieramy głowicę termostatyczną, odkręcamy zamknięte wcześniej zawory odcinające grzejnik.  W tym momencie kaloryfer ponownie jest podłączony do krótkiego obiegu grzewczego z kotłem.  Należy odpowietrzyć grzejnik, klasycznie przez odpowietrznik. I na tym zakończony jest proces wlewania uszczelniacza do krótkiego obiegu grzewczego.  Można rozpalać w kotle. Czas uszczelnienia 6 - 8 godzin pracy, temperatura taka jak zwykle.

Powodzenia !