Instrukcja wlewania uszczelniacza do instalacji z kotłem na paliwo stałe
Instalacja centralnego ogrzewania przed aplikacją uszczelniacza musi być w pełni przygotowana do pracy. System grzewczy musi być w pełni zalany wodą i odpowietrzony.
Z instalacji musi zostać usunięty filtr siatkowy. To jest podstawa. Czasem są dwa filtry siatkowe, jeden przy kotle, drugi na obiegu ciepłej wody do bojlera. Obydwa muszą zostać usunięte.
Metoda aplikacji – przez grzejnik
W tym celu wybieramy grzejnik ze swobodnym dostępem do korków po przeciwnej stronie od głowicy termostatycznej.
Zakręcamy zawory grzejnika, odcinamy go od reszty instalacji. Wylewamy wodę z grzejnika, następnie wlewamy od niego odpowiednią ilość uszczelniacza – jest to zwykle 2,5% do objętości całej wody w instalacji. Resztę wolnego miejsca w grzejniku dolewamy wodą i zakręcamy korki grzejnika na bocznej ścianie. Następnie odkręcamy grzejnik, łącząc do ponownie z instalacją. Odpowietrzamy grzejnik i… gotowe.
Metoda aplikacji – otwarty układ grzewczy – pompą do prób ciśnieniowych
Warunek konieczny to mieć pompę do prób ciśnieniowych, hydronetkę lub inny rodzaj pompy, którą można wtłoczyć uszczelniacz np. wprost do kotła. Nadmiar wody w układzie zostanie wypchany w stronę naczynia wyrównawczego i odpłynie do kanalizacji.
Uszczelniacz nie uszkodzi pomp cyrkulacyjnych (można je dla pewności odpowietrzyć), zaworów trój- i czwór drożnych (zawory te powinny być otwarte tak długo jak to jest możliwe) oraz nie zatyka zaworów odpowietrzających instalacji.
Środki z rodziny Multiseal, aby zaczęły działać muszą mieć zapewnione ciepło i ruch wody w układzie.
Grzejemy instalację tak jak zawsze, ciśnienie takie jak zawsze, pompy powinny załączyć się same.
Pozostawiamy jedynie otwarte zawory trój i czwór drożne tak długo jak to tylko możliwe.