Środki uszczelniające Multiseal 84 L , 84 oraz 84 S są bliźniacze i różnią się tylko średnicami oraz długościami włókien przez co dedykowane są do różnej wielkości wycieków wody.
Instrukcja wlewania uszczelniacza jest identyczna dla każdego uszczelniacza z rodziny Multiseal do wody pitnej.
2. Należy przygotować pompę do prób ciśnieniowych ze zbiornikiem lub hydronetkę, lub specjalną pompą do napełniania instalacji uszczelniaczem jaką sprzedamy w naszym sklepie. Jest to niezbędny sprzęt do napełnienia instalacji uszczelniaczem. Uszczelniacz w instalacji pozostaje pod ciśnieniem minimum 5 bar ( producent zaleca nawet większe ciśnienie robocze od 5 - 7 bar)
3. Konieczne jest przygotowanie podstawowych narzędzi hydraulicznych, opakowania folii malarskiej do zabezpieczenia podłogi, wiaderko i kawałek ścierki na pewno się przydarza. Bezwzględnie trzeba zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki i okulary ochronne. W przypadku kapnięcia uszczelniacza na ubranie, pozostanie na nim trwała plama, praktycznie nie możliwa do usunięcia - zalecam ubranie robocze.
Zakładam, że uszczelniana będzie pojedyncza instalacja np. tylko zimnej wody.
Uszczelniacz wymaga pozostawania w instalacji na minimum 2 doby ( 48 godzin). Jak wynika z mojego praktyki zawodowej czas ten warto przedłużyć do 4 dób. W tym czasie płyn uszczelniający pozostaje w instalacji w spoczynku. Wypływa z instalacji krystalizując w miejscu nieszczelności. Uszczelnienie powiedzie się, jeżeli rura na swobodny dostęp od powietrza. Takie warunki są zachowane jeżeli instalacja przebiega w ścianach lub w posadzce w otulinach. Najgorszy przypadek, jeżeli w nieszczelna rura woda przebiega w wilgotnym otoczeniu lub faktycznie stoi w wodzie. Miejsce nieszczelności musi być suche w momencie, kiedy dotrze do niego uszczelniacz.
Po upływie minimum dwóch dób, a maksymalnie pięciu należy usunąć uszczelniacz z uszczelnianego układu. Moim zdaniem jest to najważniejsza cześć całej operacji. W najniższym punkcie instalacji należy wężyk w oplocie włożyć do czystego pojemnika. Zaworek kulowy należy z największą uwagą i delikatnością otworzyć w taki sposób, żeby pojawiło się delikatne kapanie uszczelniacza. Nagłe otwarcie zaworu mogłoby spowodować gwałtowną zmianę ciśnienia w uszczelnianej instalacji, co spowodowałoby wyrwanie świeżego korka jaki powstał w wyniku krystalizacji uszczelniacza. Ciśnienie w instalacji musi się wyzerować, a uszczelniacz grawitacyjnie spłynąć w stronę podstawionego pojemnika. Wszystko będzie trochę trwało, ale to zapewnia udane uszczelnienie.
Warto zlać odzyskany uszczelniacz do oryginalnego pojemnika. Kolejnym krokiem jest płukanie instalacji. Warto przechwycić tą część wody, z dużą ilością uszczelniacza, może się jeszcze przydać. Należy delikatnie odkręcić wodę z źródła jej zasilania. Instalacja powinna zostać zalana wodą pod ciśnieniem sieciowym, takim jak jest normlanie w budynku. Po chwili można delikatnie otwierać zawory kulowy poszczególnych punktów czerpalnych tak żeby nie generować gwałtownego ruchy wody w układzie - zaczynami płukanie rur z uszczelniacza. Uszczelniacz jest zawiesisty i lekko biały - jeżeli wypływająca woda będzie klarowna instalacja została przepłukana.
Należy odkręcić wszystkie tymczasowe wężyki, zakręcić baterie i zamontować wężyki zasilające urządzenia w budynku. Instalacja powróciła do życia.