0 0
0
Brak produktów w koszyku.

INSTRUKCJA WLEWANIA USZCZELNIACZA DO INSTALACJI WODNEJ 

Środki uszczelniające Multiseal 84 L , 84 oraz 84 S są bliźniacze i różnią się tylko średnicami oraz długościami włókien przez co dedykowane są do różnej wielkości wycieków wody.

Instrukcja wlewania uszczelniacza jest identyczna dla każdego uszczelniacza z rodziny Multiseal do wody pitnej.

Zasadą działania środków Multiseal 84 L, 84 oraz 84 S jest krystalizacja w kontakcie z powietrzem atmosferycznym w miejscu nieszczelności instalacji. Płyn uszczelniający Multiseal składa się z włókien krzemionkowych, które twardnieją w kontakcie z powietrzem atmosferycznym. Korek tworzy się na powierzchni rury w miejscu, gdzie uszczelniacz wypływa poza instalację. Powstaje korek, który uszczelnia instalację. 
 
 
 

Przygotowanie uszczelnienia

  1. Proszę przygotować właściwą ilość odpowiedniego uszczelniacza. Należy pamiętać, żeby pojemnik z uszczelniaczem dobrze wymieszać, ponieważ na dnie zawsze jest osad z nitek uszczelniających.  W przypadku trudności , warto odlać trochę uszczelniacza do czystego pojemnika, a resztę dobrze wytrząść. Potem wszystko zlać do oryginalnego pojemnika i jeszcze raz wymieszać. Płyn ma większe pole manewru, żeby zebrać materiał uszczelniający z dna pojemnika.

   2. Należy przygotować pompę do prób ciśnieniowych ze zbiornikiem lub hydronetkę, lub specjalną pompą do napełniania instalacji        uszczelniaczem jaką sprzedamy w naszym sklepie. Jest to niezbędny sprzęt do napełnienia instalacji uszczelniaczem. Uszczelniacz w instalacji pozostaje pod ciśnieniem minimum 5 bar ( producent zaleca nawet większe ciśnienie robocze od 5 - 7 bar)

   3. Konieczne jest przygotowanie podstawowych narzędzi hydraulicznych, opakowania folii malarskiej do zabezpieczenia podłogi, wiaderko i kawałek ścierki na pewno się przydarza. Bezwzględnie trzeba zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki i okulary ochronne. W przypadku kapnięcia uszczelniacza na ubranie, pozostanie na nim trwała plama, praktycznie nie możliwa do usunięcia - zalecam ubranie robocze.

 

Przygotowania instalacji do napełnienia uszczelniaczem

Zakładam, że uszczelniana będzie pojedyncza instalacja np. tylko zimnej wody.

  1. Należy poodkręcać wężyki z wszystkich zaworów instalacji , która będzie uszczelniana. W ich miejsce zakręcamy nasze wężki w oplocie zakończone zaworami. Oryginalne zawory w ścianach pozostają przez cały czas uszczelniania otwarte, zamknięte pozostają zawory kulowe na końcach wężyków w oplocie. 
  2. W przypadku baterii termostatycznych, baterii wannowych lub prysznicowych należy jest usunąć. W ich miejsce zamontować redukcję (zwykle ¾ na ½ cala) i wężyk w oplocie zakończony zaworem kulowym. Przez baterie nie może przepływać uszczelniacz. 
  3. W instalacji nie może być wody. W pierwszej fazie osuszania instalacji wystarczy, że spłynie ona grawitacyjnie. W drugiej fazie należy podłączyć kompresor do instalacji i sprężonym powietrzem wypchnąć wodę z rur. W trzeciej fazie instalacja musi zostać pozostawiona pod ciśnieniem powietrza, tak żeby miejsce nieszczelności zostało osuszone tak bardzo  jak to jest tylko możliwe. Jest to kluczowe dla przebiegu i trwałości uszczelnienia. Jeżeli rura w miejscu nie szczelności będzie sucha uszczelnienia będzie miało dużo większe szanse powodzenia.

Napełnianie instalacji uszczelniaczem. 

 

Instalacja powinna zostać napełniana uszczelniacze od najniższego punktu instalacji. Warto do uszczelnianej instalacji zainstalować najtańszy manometr w celu kontroli ciśnienia płynu.  Napełniamy instalację za pomocą specjalnej pompy ciśnieniowej dedykowanej do aplikacji uszczelniacza lub pompy do prób ciśnieniowych. 
 
Po uzyskaniu ciśnienia w układzie należy zacząć odpowietrzać zalane uszczelniaczem rury. W tym celu otwieramy po kolei zawory na wężykach w oplocie. Warto to robić nad wiaderkiem. Po usunięciu powietrza  z całego układu - wszystkie rury są napełnione uszczelniaczem. 
 
Podnosimy ciśnienie w uszczelnianym układzie do poziomu 5 bar ( producent zaleca wartości 5 - 7 bar). Wartość należy zmierzyć na zamontowanym do instalacji najtańszym manometrze. W trakcie uszczelnienia jeżeli wartość obniży się można ją uzupełnić do ciśnienia początkowego, do tego celu można użyć nawet czystej wody.
 

Przebieg uszczelniania

 

Uszczelniacz wymaga pozostawania w instalacji na minimum 2 doby ( 48 godzin).  Jak wynika z mojego praktyki zawodowej czas ten warto przedłużyć do 4 dób.  W tym czasie płyn uszczelniający pozostaje w instalacji w spoczynku. Wypływa z instalacji krystalizując w miejscu nieszczelności. Uszczelnienie powiedzie się, jeżeli rura na swobodny dostęp od powietrza. Takie warunki są zachowane jeżeli instalacja przebiega w ścianach lub w posadzce w otulinach. Najgorszy przypadek, jeżeli w nieszczelna rura woda przebiega w wilgotnym otoczeniu lub faktycznie stoi w wodzie. Miejsce nieszczelności musi być suche w momencie, kiedy dotrze do niego uszczelniacz. 

 

Zakończenie procesu uszczelnienia 

 

Po upływie minimum dwóch dób, a maksymalnie pięciu należy usunąć uszczelniacz z uszczelnianego układu. Moim zdaniem jest to najważniejsza cześć całej operacji. W najniższym punkcie instalacji należy wężyk w oplocie włożyć do czystego pojemnika. Zaworek kulowy należy z największą uwagą i delikatnością otworzyć w taki sposób, żeby pojawiło się delikatne kapanie uszczelniacza. Nagłe otwarcie zaworu mogłoby spowodować gwałtowną zmianę ciśnienia w uszczelnianej instalacji, co spowodowałoby wyrwanie świeżego korka jaki powstał w wyniku krystalizacji uszczelniacza. Ciśnienie w instalacji musi się wyzerować, a uszczelniacz grawitacyjnie spłynąć w stronę podstawionego pojemnika. Wszystko będzie trochę trwało, ale to zapewnia udane uszczelnienie. 

 

Warto zlać odzyskany uszczelniacz do oryginalnego pojemnika. Kolejnym krokiem jest płukanie instalacji. Warto przechwycić tą część wody, z dużą ilością uszczelniacza, może się jeszcze przydać. Należy delikatnie odkręcić wodę z źródła jej zasilania. Instalacja powinna zostać zalana wodą pod ciśnieniem sieciowym, takim jak jest normlanie w budynku. Po chwili można delikatnie otwierać zawory kulowy poszczególnych punktów czerpalnych tak żeby nie generować gwałtownego ruchy wody w układzie - zaczynami płukanie rur z uszczelniacza. Uszczelniacz jest zawiesisty i lekko biały - jeżeli wypływająca woda będzie klarowna instalacja została przepłukana.

Należy odkręcić wszystkie tymczasowe wężyki, zakręcić baterie i zamontować wężyki zasilające urządzenia w budynku.  Instalacja powróciła do życia.