0 0
0
Brak produktów w koszyku.

Multiseal F - jak używać tego uszczelniacza ?

 

Multiseal F to dedykowany środek do naprawy instalacji zalanych roztworem glikolu (etylenowego oraz propylenowego), solanki oraz środków przeciwdziałających zamarzaniu.

Uszczelniacz nie nadaje się do naprawy instalacji wypełnionej roztworem alkoholu. 

Multiseal F uszczelnia instalacje wykonane z powszechnie stosowanych materiałów od tworzyw sztucznych, po metale, systemy zaciskowe, ogrzewanie podłogowe itd.

Korek utworzony przez wyciekający z instalacji uszczelniacz tworzy elastyczne uszczelnienie miejsca wycieku. Taki korek, jest w stanie wytrzymać temperaturę do 150 st C i ciśnienie do 5 barów.

Multiseal F - nadaje się do bezinwazyjnej naprawy:

  • nieszczelnego sytemu grzewczego wewnątrz budynków ( Instalacja wypełniona płynem przeciw zamarzaniu, roztworem glikolu lub solanką)
  • nieszczelnych układów gruntowych wymienników ciepła (GWC) zarówno poziomych jak i pionowych oraz wymienników koszowych.
  • nieszczelnych układów solarnych (kolektorów słonecznych)

 

Multiseal F - bezinwazyjna naprawa instalacji z glikolem, solanką oraz środkiem przeciw zamarzaniu w budynkach

W przypadku używania Multiseal F w instalacjach wewnątrz budynków należy stosować metody wlewania oraz wszystkie zasady zgodnie z instrukcjami siostrzanego środka Multiseal 30 E. Więcej o uszczelniaczu Multiseal 30 E przeczytacie Państwo w zakładce produktu - https://uszczelniacze.net/products/multiseal-30-e-heat-30e. Są to bardzo podobne środki jeżeli chodzi o ich właściwości i naprawę siły wycieku. 

Konieczny jest policzenie zładu instalacji czyli ilości wody jaka jest układzie jaki chcemy zalać uszczelniaczem. W tym celu należy zmierzyć wymiary grzejników ( dł. x wys. x szer.), jeżeli jest ogrzewanie podłogowe - ważną informacją jest jaką zajmuje powierzchnię w m2. 

Uszczelniacz Multiseal F aplikujemy do instalacji za pomocą specjalistycznej pompy do uszczelniacza https://uszczelniacze.net/products/pompa-reczna-g20-rothenberger, przez grzejnik ( zgodnie z instrukcją wlewania Multiseal 30 E) lub pompą do prób ciśnieniowych. Przed wlaniem uszczelniacza konieczne jest usunięcie wszystkich sitek z filtrów siatkowych. Jest to wymóg bezwzględny, ponieważ filtry przechwycą wszystkie nitki uszczelniające jakie wlaliśmy do układu aplikując uszczelniacz i stanie się on bezużyteczny. 

Przed wlaniem uszczelniacza, należy dokładnie wytrząść lub wymieszać zawartość pojemnika. Na spodzie opakowania nie może być widocznego, białego osadu. 

Moje rady. Czasami warto dolać około połowy zawartości otrzymanego pojemnika z uszczelniaczem, do czystego naczynia. Wtedy w pojemniku z osadem zrobi się więcej miejsca na ruch płynu, który rozpuści osad z dna. Po rozmieszaniu całego osadu, wlewamy pozostałą część uszczelniacza i mieszamy (wytrząsamy) jeszcze raz. Po wlaniu uszczelniacza warto wypłukać wodą oryginalne opakowanie i tą zawartość wlać jeszcze do naprawianego układu. 

Po wlaniu uszczelniacza należy otworzyć wszystkie zawory termostatyczne, załączyć pompę obiegową i jeżeli zachodzi taka konieczność normalne używać kotła.  Parametry ciśnienia i temperatury zadanej na kotle powinny być takie jak zawsze.

Po zalaniu uszczelniacze instalacja powinna ulec naprawie w ciągu 5 do 7 dni. 

W przypadku jeżeli źródło ciepła czyli np. pompa ciepła jest jeszcze na gwarancji fabrycznej warto pomyśleć o wymienniku ciepła, tak żeby uszczelniacza nie miał kontaktu z urządzeniem. Z doświadczenia wiemy, że serwisanci pomp nie lubią słowa uszczelniacz i reagują na niego lekko sprawę ujmując alergicznie, mając na uwadze usterkę, którą przyjechali naprawić w ramach wezwania gwarancyjnego. 

Multiseal F - uszczelniacz do gruntowych wymienników ciepła (poziomych, pionowych i koszowych)

Uszczelniacz Multiseal F nadaje się do uszczelniania instalacji podziemnych z ograniczonym dostępem powietrza atmosferycznego. Przed aplikacja uszczelniacza warto sprawdzić, jeżeli jest więcej niż jedna pętla instalacji podziemnej, która z nich jest nieszczelna. Taka wstępna diagnostyka pomaga w ograniczeniu kosztów zakupu uszczelniacza. Z doświadczenia wiem, jak pojemne mogą być pionowe wymienniki gruntowe i jakie generują koszty uszczelniacza.

Dobre i skuteczne uszczelnienie zależy od:

  • należy usunąć filtry z instalacji
  • uszczelniacz Multiseal F należy rozcieńczyć przed wlaniem do instalacji
  • instalacja nie może być zapowietrzona 
  • wszystkie zawory muszą zostać odkręcone na czas uszczelnienia czyli przez pierwsze kilka dni.
  • pompa obiegowa musi działać
  • zadane ciśnienie i temperatura w instalacji powinny być takie jak zwykle

Uszczelniacz należy wtłoczyć do instalacji za pomocą pompy do prób ciśnieniowych lub pompy Unipak G 20 - https://uszczelniacze.net/products/pompa-reczna-g20-rothenberger

Uszczelniacz może pozostać w układzie tak długo jak to będzie możliwe, nie trzeba wymieniać płynu w układzie.

Multiseal F - uszczelniacz do naprawy instalacji solarnej

Najlepsza metodą aplikacji jest upuszczenie płynu  z instalacji i dokładne wymieszanie  z uszczelniaczem Multiseal F.  W przypadku instalacji solarnych wymagany roztwór uszczelniacza wynosi 1,5 do 2 % w stosunku do całkowitej ilości płynu w uszczelnianym układzie.  Wymieszany uszczelniacz należy wprowadzić do układu za pomocą pompy do prób ciśnieniowych lub pompy G20 https://uszczelniacze.net/products/pompa-reczna-g20-rothenberger.  Pompa obiegowa musi działać tak długo jak to będzie możliwe, układ powinien działać w normalnym roboczym ciśnieniu oraz temperaturze. Uszczelniacza nie trzeba usuwać z instalacji,  środek uszczelniający może pozostać w instalacji tak długo jak to będzie możliwe. Proces uszczelniania może trwać od 5 do 7 dni.