0 0
0
Brak produktów w koszyku.

 

Instrukcja wlewania uszczelniacza Multiseal 30 E

Bardzo proszę wszystkich swoich klientów o to, aby stosowali się do moich rad i zaleceń w kwestii wlewania uszczelniacza Multiseal 30 E do nieszczelnej instalacji grzewczej. Odbierając dziesiątki telefonów do Państwa słyszę o nowatorskich pomysłach wlewania uszczelniacza, odkręcaniu termometrów, miarkowników ciągu itp. wynalazkach  łączenie ze spuszczeniem wody do połowy w grzejnikach, w całym domu w celu zaoszczędzenia na wlewanym uszczelniaczu. W żadnym swoim artykule nie piszę także o wlewaniu uszczelniacza do najwyższej zawieszonego grzejnika. Moim zdaniem nie jest to konieczne.  Oczywiście, nie jestem w stanie niczego Państwu zabronić, ani kazać, ale proszę pamiętać, że wlewacie Państwo uszczelniacz samodzielnie,  na własną odpowiedzialność i wykorzystując moje wieloletnie doświadczenie jesteście Państwo zredukować możliwość wystąpienia komplikacji po wlaniu środka uszczelniającego do minimum.

PODSTAWOWE ZASADY PRAWIDŁOWEJ APLIKACJI ŚRODKA USZCZELNIAJĄCEGO

 

1.Zawsze należy pamiętać, że zasadą działania uszczelniacza jest krystalizacja w kontakcie z powietrzem atmosferycznym. Kontakt środka uszczelniającego z powietrzem w układzie grzewczym lub kotle to potencjalne źródło problemów.

Są bardzo proste metody aplikacji uszczelniacza do układu CO i kotła. Potrzeba tylko podstawowych narzędzi i giętkiego lejka. Proszę mi wierzyć, każdy, prawie każdy jest w stanie samodzielnie wlać prawidłowo uszczelniacz do instalacji centralnego ogrzewania. 

Bardzo przydatne jest nasze urządzenie do wlewania uszczelniacza - jest to sklejony mały lejek z ½" półśrubunkiem kątowym. 

2. Bardzo ważny jest prawidłowy dobór uszczelniacza - do instalacji z ogrzewanych piecem gazowy lub pompą ciepła  należy stosować tylko i wyłącznie uszczelniacz Multiseal 30 E. 

Żaden inny uszczelniacz nie może być stosowany do instalacji z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi.  

Najważniejsze, żeby wypływ wody z instalacji nie był większy niż 10 litrów na dobę. 

3. Kluczowe jest stężenie środka uszczelniającego w zładzie wody uszczelnianej instalacji lub kotła. 

Na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia w pracy z uszczelniaczami doszedłem do wniosku, że wlewanie stężenie mniejszego niż 2 - 2,5 % jest pozbawione sensu. Oczywiście stężenie 1 % może zadziałać, ale skuteczność naprawy wynosi wtedy około 50 %. 

4. Podstawową zasadą działania środka chemicznego Multiseal 30 E jest cyrkulacja w instalacji, gdzie czynnik grzewczy ma więcej niż 10 st. C. 

Nie ma możliwość skutecznego uszczelnienia instalacji w przypadku, kiedy woda w rurach nie będzie cyrkulowała, nie będzie w ruchu.  

Po wlaniu uszczelniacza należy nie należy na siłę wygrzewać instalacji lub podnosić ciśnienia wody w układzie grzewczym. Wszystkie parametry muszą być takie jak zawsze, na jakich zwykle działa instalacja.  Nic nie zmieniamy, grzejemy tak jak zawsze, jak lubimy i jesteśmy przyzwyczajeni. 

5. Czas uszczelniania instalacji to zwykle od 2 dni do około 14 dni. Jeżeli w tym czasie spadki ciśnienia nadal będą widoczne oznacza to, że instalacja nie uszczelniła się. 

6. Przed wykonaniem uszczelnienia, jeżeli nie wiemy, na której części instalacji jest nieszczelność należy otworzyć wszystkie zawory oraz urządzenia sterujące temperaturą, tak aby uszczelniacz  został równomiernie rozprowadzony po instalacji. 

W przypadku, jeżeli wiemy, gdzie jest nieszczelność, możemy na czas uszczelniania zamknąć inne obiegi w celu zmniejszenia zładu wody  w uszczelnianym układzie. Należy jednak pamiętać, że ten trick nie działa w sezonie grzewczym, ponieważ uszczelnienie trwa kilka dni i część domu lub mieszkania może być w tym czasie nie ogrzewana. 

7. Bezwzględnie, zawsze należy przed wykonaniem wlania uszczelniacza usunąć z instalacji  WKŁAD FILTRA SIATKOWEGO

filtr-siatkowy-instruckja-wlewania-uszczelniacza.jpg
Filtr siatkowy znajduje się blisko kotła, w okolicy pompy cyrkulacyjnej
rozlozony-filtr-siatkowy-jak-wlewac-uszczelniacz.jpg
Jeżeli w instalacji jest więcej niż jeden filtr należy usunąć wkłady wszystkich filtrów.

 

Przed wykonaniem wlania uszczelniacza z instalacji należy usunąć wkład filtra siatkowego. Na zdjęciu powyżej widzicie Państwo metalową siatkę w kształcie walca - to jest właśnie wkład filtra. Tak długo jak uszczelniacz pozostanie w układzie grzewczym, nie zakładamy filtra. 
 

Najprostsza metoda wlewania uszczelniacza Multiseal 30 E  do instalacji centralnego ogrzewania - przez grzejnik. 

 

W tym celu wybieramy grzejnik, który mieści w sobie mniej więcej tyle wody ile musimy wlać uszczelniacza.  Najważniejsze, żeby był w dostępnym miejscu. Nie ma wymogów, co do  jego lokalizacji. 
Najważniejsze, żeby miał zawory, którymi można go odciąć od reszty instalacji.  Nie ma znaczenia jak to zrobimy, czy przez zakręcenie jednego zaworu i głowicy termostatycznej, czy dwóch zaworów pod grzejnikiem konieczne jest odcięcie grzejnika  na nitce zasilania i nitce powrotu. 
 

 

instrukcja-wlewania-uszczelniacza.jpg
Zawór pod grzejnikiem umożliwiający jego odcięcie.
jak-wlac-uszczelniacz-zawory.jpg
Boczny zawór grzejnika, do tego modelu konieczny jest klucz imbusowy nr 8
wlewanie-uszczelniacza-zawor-bez-glowicy-termostatycznej.jpg
Zasilania grzejnika można zamknąć za pomocą zaślepki 
zamknieta-glowica-termostatyczna-wlewanie-uszczelniacza.jpg
Lub przekręcając głowice termostatyczną w pozycję ‘’ WYŁĄCZONY''
 
Jeżeli grzejniki w Państwa domu są starszego typu i nie ma możliwości zamknięcia poszczególnych grzejników z możliwością zostawienia tyko jednego kaloryfera w celu wlania do niego uszczelniacza - należy zastanowić się nad drugim wariantem aplikacji czyli wlewaniem uszczelniacza do instalacji za pomocą pompy od prób ciśnieniowych. Takie urządzenie można wypożyczyć, zawsze warto zapytać znajomego instalatora czy nie wykonał by takiej aplikacji swoją pompką. Proszę mu wytłumaczyć, że po wlaniu uszczelniacza wystarczy pompę wypłukać i będzie jak nowa. 
 
pompa-do-prob-cisnieniowych-jak-wlewac-uszczelniacz.jpg
Pompa od prób ciśnieniowych, niezbędny sprzęt konieczny do wtłoczenia uszczelniacza wprost do nieszczelnego układu grzewczego.
 

 

Instrukcja wlewania uszczelniacza Multiseal 30 E do instalacji CO przez grzejnik. 

 

Jest to moim zdaniem najprostsza, najszybsza i najbezpieczniejsza metoda aplikacji uszczelniacza do układu CO.  Najważniejsze, że praktycznie nie ma możliwości zapowietrzenia instalacji, a to eliminuje możliwość wystąpienia ewentualnych problemów z krystalizacją uszczelniacza w miejscach, gdzie  jej nie chcemy. 

 Każdy krok wlewania będzie miał swój podpunkt.

  1. Konieczne jest wyjęcie wkładu filtra siatkowego instalacji CO, instalacja przed wlaniem uszczelniacza musi być w pełni napełniona woda, a wszystkie grzejniki odpowietrzone.  Należy odciąć za pomocą zaworów lub/oraz głowic termostatycznych wszystkie grzejniki od instalacji CO oprócz jednego grzejnika ( najlepiej żeby nie był to  grzejnik łazienkowy typu drabinka)  Grzejnik musi być na tyle duży, żeby pomieścić odpowiednią ilość uszczelniacza, dedykowaną do naprawy instalacji u Państwa w domu. 
  2. Instalacja jest pełna wody i gotowa do pracy. Odcinamy wybrany przez nas grzejnik do reszty instalacji przez zakręcenie zaworów przy grzejniku oraz/ lub zakręceniu głowicy termostatycznej.

Dla przypomnienia pokażę jak mogą wyglądać zawory pod grzejnikami i jak wygląda głowica termostatyczna.

instrukcja wlewania uszczelniacza do naprawy kotła węglowego
wlewanie-uszczelniacza-zawor-bez-glowicy-termostatycznej-1.jpg
zamknieta-glowica-termostatyczna-wlewanie-uszczelniacza-1.jpg

 

 

3. W omawianym przez mnie przypadku pracować będziemy przy panelowym grzejniku firmy Purmo z bocznym zasilaniem. W górnej części grzejnika jest głowica termostatyczna w dolnej zawór dławikowy imbusowy tj. taki gdzie do jego zaślepienia potrzebny jest klucz imbusowy nr 8.

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-1-1.jpg

 

Grzejnik musi zostać przed wlaniem uszczelniacza odcięty od reszty instalacji grzewczej w budynku. Zamykamy boczny zawór grzejnika oraz głowicę termostatyczną. 

 

4. Wypuszczamy nadwyżkę ciśnienia wody z grzejnika za pomocą zaworu do odpowietrzania i wylewamy wodę z grzejnika. Jeżeli mamy wlać do układu 2 litry uszczelniacza Multiseal 30 E - wylewamy z grzejnika trochę ponad 2 litry wody.

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-11.jpg

 

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-13.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-12-1.jpg

 

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-14.jpg

 

5. Wlewamy uszczelniacz do grzejnika

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-8.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-9.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-10.jpg

 

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-17-2.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-18.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-19.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-20.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-21.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-22.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-23.jpg

 

instrukcja-wlewania-uszczelniacza-24.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-25.jpg
instrukcja-wlewania-uszczelniacza-26.jpg

 

6. Zakończenie operacji wlewania uszczelniacza, podłączenie grzejnika, do którego walaliśmy uszczelniacz do reszty instalacji. 

Otwieramy głowicę termostatyczną, odkręcamy zamknięte wcześniej zawory odcinające grzejnik.  W tym momencie kaloryfer ponownie jest podłączony całego układu grzewczego. W tym czasie kocioł i pompy są wyłączone, woda nie może cyrkulować w układzie. Odpowietrzamy grzejnik, gdzie przed chwilą wlaliśmy uszczelniacz. Jeżeli wszystko jest zalane wodą, sprawdzamy ciśnienie na kotle ( jest szansa, że może być widoczny spadek ciśnienia po odpowietrzeniu grzejnika) . 

Włączamy kocioł i grzejemy tak jak zwykle, tak żeby odczuwać komfort cieplny u siebie w domu. 

Powodzenia !