Multiseal 30 E - Układ zamknięty - ubytek wody do 30 l na dobę Powiększ do pełnego rozmiaru

Multiseal 30 E

Kocioł gazowy, rura PEX. Wyciek do 20 litrów na dobę.

Więcej szczegółów

 • 0,5 L
 • 1 L
 • 2,5 L

17 dostępnych

285,00 zł

USZCZELNIACZ CO MULTISEAL 30 E

Multiseal 30 E przeznaczony jest do uszczelniania wycieków z  instalacji grzewczych pracujących na układzie zamkniętym przy kotłach gazowych jedno i dwufunkcyjnych, gdzie wyciek nie jest większy niż 20 litrów na dobę, według producenta jest to 30 l na dobę. Płyn uszczelniający został stworzony specjalnie do instalacji z najnowszymi piecami gazowymi. Uszczelnianie instalacji CO przebiega w okresie od kilku godzin do kilku dni i nie ma żadnego negatywnego wpływu na żywotność kotła gazowego. 


Film przedstawiający uszczelniacz do instalacji CO Multiseal 30 E.


Film przedstawiajacy uszczelnienie instalacji CO preparatem MultisealMULTISEAL'A 30 E NIE USUWA SIĘ Z INSTALACJI. POZOSTAJE NA STAŁE W RURACH I GRZEJNIKACH DOSZCZELNIAJĄC W MIARĘ POTRZEBY CAŁĄ INSTALACJĘ. NIE NALEŻY USUWAĆ PREPARATU Z INSTALACJI POZA OKRESEM GRZEWCZYM.

Multiseal 30 E jest dedykowany dla instalacji z rur ALU PEX połączonych złączkami zaciskowymi. Płyn do uszczelniania instalacji centralnego ogrzewania wyjątkowo sprawdza się przy wyciekach, które pojawiają się periodycznie np. w czasie kiedy instalacja chłodnie lub gwałtownie się rozgrzewa.  

Jaka jest skuteczność uszczelniania Multisea'em 30 E? Moja praktyka wykazała, że 8 na 10 zalanych Multiseal'em 30 E instalacji jest uszczelniana. Z tego 1 na 10 instalacji uszczelniana jest cząstkowo tzn. wyciek pozostaje, ale jest bardzo zmniejszony, 1 instalacja na 10 zalanych nie jest uszczelniana w ogóle.


Ważną sprawą dla podniesienia skuteczności wykonania uszczelnienia jest czystość wody w instalacji CO. Przed wykonaniem  uszczelniania zalecam zawsze wymianę wody w instalacji CO, czasami konieczne jest płukanie instalacji środkami chemicznymi (wykonuję takie usługi ). Podsumowując, czystość wody w instalacji ma znaczenie jeżeli chodzi o skuteczność uszczelnienia.

Zasadą działania Multiseal’a 30 E jest jego krystalizacja w kontakcie z powietrzem atmosferycznym w miejscu wycieku. Niezbędne do działania uszczelniacza jest zapewnienie cyrkulacji instalacji oraz odpowiednio wysokiej temperatury. Producent zakłada pracę instalacji na podwyższonym parametrze w czasie pierwszych kilku godzin po wlaniu uszczelniacza. Ja uważam, że instalacja powinna działać na normalnej codziennej temperaturze, tak aby zachować komfort termiczny domowników.

Nie należy zalewać instalacji jeżeli wiadomo będzie, że temperatura cieczy w instalacji spadnie poniżej 10 ºC.

Na 100 litrów pojemności instalacji wylewamy nie mniej niz 2,5 litra uszczelniacza. Bardzo ważne jest policzenie pojemności instalacji. Proszę o przesłanie na adres info@termeo.pl wymiarów grzejników oraz powierzchni podłogi z ogrzewaniem podłogowym. Policzę wtedy pojemność, skalkuluję ile potrzeba uszczelniacza i zaproponuję cenę.

Przed wykonaniem uszczelniania konieczne jest usunięcie filtra siatkowego. 

 

SPOSÓB UŻYCIA

 • Obliczyć należy jaką pojemność ma instalacja. Konieczne będzie zmierzenie wymiarów oraz przeliczenie wszystkich grzejników oraz policzenie powierzchni podłogi z ogrzewaniem podłogowym w domu lub mieszkaniu. 

 • Należy wyjąć filtr siatkowy. Na czas, kiedy uszczelniacz jest w instalacji, filtr nie może być zamontowany.

jak zrobić uszczelnienie

Filtr siatkowy. Należy zlokalizować tą kształtkę na instalacji, zwykle jest przy kotłe na rurce powrotu wody z instalacji.


jak uszczelnić instalacje CO

Rozebrany filtr siatkowy. Należy wyjąć cylinder filtrujący. • Należy dokładnie wymieszać zawrtość butelki z uszczelniaczem. Osad z nitek krzemionkowych jest czymś normalnym. Przed wlaniem uszczelniacza do instalacji zalecam zawsze wymieszanie go z ciepłą wodą w proporcjach 1:1.


 • Najprostyszym sposobem wlania Muliseal'a 30 E do instalacji jest wykonania aplikacji środka uszczelniającego przez grzejnik.


jak uszczelnić instalację CO

Na zdjęciu grzejnik. Proszę wybrać duży grzejnik, minimum 100 lub przynajmniej 120 cm długości, tak aby jego pojemność wody pomieściła uszczelniacz plus drugie pojemności wody.

Najpierwsza sprawa to trzeba odciąć grzejnik od reszty instalacji. W tym celu należy zakręcić głowicę termostatyczną czyli nr 1. Następnie trzeba zakręcić zawór rury powrotu. Czasami wystarczy śrubokręt, ale zwykle trzeba mieć klucz imbusowy.  

Jeżeli grzejnik jest odcięty, możemy przez zawór odpowietrzający wypuścić nadmiar ciśnienia w grzejniku. Po wypuszczeniu ciśnienia, zawór odpowietrzający należy zakręcić.
Następny krok to podstawienie pojemnika pod grzejnik, pod zawór do wypuszczania wody. Śrubę należy odkręcić i wypuścić wodę. Jeżeli zawór odpowietrzający nr 3 bedzie otwarty, woda z dolnego zaworu zaatakuje z dużą siłą, dlatego górny zawór radzę mieć zamknięty, a otworzyć go dopiero w ostatniej fazie wypuszczania wody, kiedy wypływ wody bedzie już niewielki.

Multiseal 30 E
 
 
 

 • Po wypuszczeniu wody należy zamknąć zawór nr 4 i otworzyć zawór odpowietrzający nr 3.

 • Przez odkręcony zawór nr 3 będziemy wlewali rozwodniony uszczelniacz do grzejnika. Możemy to zrobić za pomocą lejka
  z giętką szyjką, lub urządzenia mojego pomysłu, które mogę sprzedać w cenie 35 zł lub wypożyczyć za 10 zł na tydzień. 
Takim lejkiem można bez problemu zalać uszczelniaczem, każdy grzejnik.
 
 • Po wlaniu całego uszczelniacza zamykamy zawór odpowietrzający nr 3. Odkręcamy zawory nr 1 i nr 2. Zalewamy grzejnik wodą, podłączamy go do instalacji. Do instalacji należy dolać wody i odpowietrzyć.

 • Kiedy instalacja jest napełnioina uszczelniaczem i odpowietrzona można zacząć grzać. Producent uszczelniacza zaleca grzanie na wysokiej temperaturze przez około 6 - 8 godzin, zwykle jednak zalecam pozostawienie grzania instalacji na normalnej, komfortowej dla domowników temperaturze.


BEZPIECZEŃSTWO

W przypadku kontaktu Multiseal'a 30 E z oczami natychmiast przemyć dużą ilością czystej wody i w razie konieczności skorzystać z porady lekarza. W przypadku kontaktu ze skórą przemyć dużą ilością czystej wody.

Podczas napełniania instalacji Multiseal’em należy nosić rękawice ochronne, okulary ochronne lub zadbać o ochronę twarzy. Multiseal 30 E nie jest toksyczyny w określonym rozcieńczeniu (nie należy go jednak  spożywać).

UTYLIZACJA

Multiseal 30 E może być traktowany jak zanieczyszczona woda i odprowadzany do kanalizacji.

SKŁAD

Włókna, konserwanty i inne dodatki – patrz karta bezpieczeństwa.

OKRES WAŻNOŚCI

Dwa lat od daty produkcji. Chronić przed mrozem.

 

 

 

Napisz swoją recenzję

Multiseal 30 E

Multiseal 30 E

Kocioł gazowy, rura PEX. Wyciek do 20 litrów na dobę.

Napisz swoją recenzję