Multiseal Special - Układ otwarty - ubytek wody do 400 l na dobę Powiększ do pełnego rozmiaru

Multiseal Special

Kotły na paliwo stałe, wyciek do 200 litrów na dobę.

Więcej szczegółów

 • 0,5 L
 • 1 L
 • 2,5 L
 • 5 L

45 dostępnych

219,00 zł

MULTISEAL SPECIAL

Multiseal Special przeznaczony jest do uszczelniania wycieków z  instalacji grzewczych  pracujących na układzie zamkniętym lub otwartym przy kotłach na paliwo stałe (węgiel, muł, flot, drewno, pelet itp ) oraz płynne, czyli olej opałowy, gdzie wyciek nie jest większy niż 200 litrów na dobę, według producenta jest to 400 l na dobę. Płyn uszczelniający nie ma negatywnego wpływu na pompy, zawory termostatyczne, odpowietrzniki instalacji i ciepłomierze.

Film przedstawiający uszczelniacz Multiseal Special


Film przedstawiający uszczelnienie instalacji CO preparatem MultisealMultiseal Special należy usunąć z instalacji po około 8 tygodniach od wlania środka. W tym celu należy wylać wodę z instalacji (tyle ile to możliwe) i nalać świeżej.

Multiseal Special jest dedykowanym środkiem do wykonywania uszczelnień kotłów na paliwo stałe i paliwo płynne, oraz uszczelniania  nieszczelności w układach CO do 200 do 200 litrów na dobę.

Jaka jest skuteczność uszczelniania Multiseal'em Special? Moja praktyka wykazała, że 8 na 10 zalanych Multiseal'em Special instalacji jest uszczelniana. Z tego 1 na 10 instalacji uszczelniana jest cząstkowo tzn. wyciek pozostaje, ale jest bardzo zmniejszony, 1 instalacja na 10 zalanych nie jest uszczelniana w ogóle.

Wszystkie uszczelnienia kotłów na paliwo stałe jakie wykonałem Multisealem Special udały się. Nieszczelności zostały zalepione.

W tym miejscu warto wspomnieć, że po użyciu uszczelniacza wyciek, który przed uszczelnieniem możliwy był do zlokalizowania,
z powodu niecałkowitego uszczelnienia przestał być możliwy do wykrycia. Jest to realne zagrożenie, o którym  informuję swoich klientów.

Ważną sprawą dla podniesienia skuteczności wykonanego uszczelnienia jest czystość wody w instalacji CO. Przed wykonaniem  uszczelniania zalecam zawsze wymianę wody w instalacji CO, czasami konieczne jest płukanie instalacji środkami chemicznymi (wykonuję takie usługi ). Podsumowując, czystość wody w instalacji ma znaczenie, jeżeli chodzi o skuteczność uszczelnienia.

Zasadą działania Multiseal'a Special jest jego krystalizacja w kontakcie z powietrzem atmosferycznym w miejscu wycieku.  Niezbędne do działania uszczelniacza jest zapewnienie cyrkulacji instalacji oraz odpowiednio wysokiej temperatury. Producent zakłada pracę instalacji na podwyższonym parametrze w czasie pierwszych kilku godzin po wlaniu uszczelniacza, ja uważam, że instalacja powinna działać na normalnej codziennej temperaturze, tak aby zachować komfort termiczny domowników.

Nie należy zalewać instalacji jeżeli wiadomo będzie, że temperatura cieczy w instalacji spadnie poniżej 10 ºC.

Na 100 litrów pojemności instalacji wylewamy nie mniej niż 2,5 litra uszczelniacza czyli stężenie 2,5%. Jeżeli klient chce mieć jeszcze większą skuteczność wtedy można wlać więcej uszczelniacza od instalacji, nawet do 4%. Bardzo ważne jest policzenie pojemności instalacji. Proszę o przesłanie na adres info@termeo.pl wymiarów grzejników oraz powierzchni podłogi z ogrzewaniem podłogowym. Ważne jest także uwzględnienie pojemności zbiornika kotła i zbiornika wyrównaczego. Policzę wtedy całkowitą  pojemność instalacji, skalkuluję ile potrzeba uszczelniacza i zaproponuję cenę.

Przed wykonaniem uszczelniania konieczne jest usunięcie filtra siatkowego. 

 

SPOSÓB UŻYCIA

 • Obliczyć należy jaką pojemność ma instalacja,  konieczne będzie zmierzenie wymiarów oraz przeliczenie wszystkich grzejników oraz policzenie powierzchni podłogi z ogrzewaniem podłogowym w domu lub mieszkaniu.
 • Należy wyjąć filtr siatkowy. Na czas, kiedy uszczelniacz jest w instalacji, filtr nie może być zamontowany.

jak zrobić uszczelnienie

Filtr siatkowy. Należy zlokalizować tą kształtkę na instalacji, zwykle jest przy kotłe na rurce powrotu wody z instalacji


jak uszczelnić instalacje CO

Rozebrany filtr siatkowy. Należy wyjąć cylinder filtrujący. • Dokładnie należy wymieszać zawartość butelki z uszczelniaczem. Osad z nitek krzemionkowych jest czymś normalnym. Przed wlaniem uszczelniacza do instalacji zalecam zawsze wymieszanie go z ciepłą wodą w proporcjach 1:1.


 • Najprostyszym sposobem wlania Muliseal'a Special do instalacji jest wykonanie aplikacji środka uszczelniającego przez grzejnik.


jak uszczelnić instalację CO

Na zdjęciu grzejnik. Proszę wybrać duży grzejnik, minimum 100 lub przynajmniej 120 cm długości, tak aby był wystarczająco pojemny, żeby pomieścić uszczelniacz wymieszany z ciepłą wodą.

Najpierwsza sprawa to trzeba odciąć grzejnik od reszty instalacji. W tym celu należy zakręcić głowicę termostatyczną czyli nr 1. Następnie trzeba zakręcić zawór rury powrotu. Czasami wystarczy śrubokręt, ale zwykle trzeba mieć klucz imbusowy.  

Jeżeli grzejnik jest odcięty, możemy przez zawór odpowietrzający wypuścić nadmiar ciśnienia w grzejniku. Po wypuszczeniu ciśnienia, zawór odpowietrzający należy zakręcić.
Następny krok to podstawienie pojemnika pod grzejnik, pod zawór do wypuszczania wody. Śrubę należy odkręcić i wypuścić wodę. Jeżeli zawór odpowietrzający nr 3 będzie otwarty to woda z dolnego zaworu zaatakuje z dużą siłą, dlatego górny zawór radzę mieć zamknięty, a otworzyć go dopiero w ostatniej fazie wypuszczania wody, kiedy wypływ wody beęzie już niewielki.

Multiseal 30 E
 
 
 
 • Po wypuszczeniu wody należy zamknąc zawór nr 4 i otworzyć zawór odpowietrzający nr 3.

 • Przez odkręcony zawór nr 3 będziemy wlewali rozwodniony uszczelniacz do grzejnika. Możemy to zrobić za pomocą lejka
  z giętką szyjką, lub urządzenia mojego pomysłu, które mogę sprzedać w cenie 35 zł lub wypożyczyć za 10 zł za tydzień. 
Takim lejkiem można bez problemu zalać uszczelniaczem, każdy grzejnik.
 
 • Po wlaniu całego uszczelniacza zamykamy zawór odpowietrzający nr 3. Odkręcamy zawory nr 1 i nr 2. Zalewamy grzejnik wodą, podłączamy go do instalacji. Do instalacji należy dolać wody i odpowietrzyć.

 • Kiedy instalacja jest napełniona uszczelniaczem i odpowietrzona można zacząć grzać. Producent uszczelniacza zaleca grzanie na wysokiej temperaturze przez około 6 - 8 godzin, zwykle jednak zalecam pozostawienie grzania instalacji na normalnej, komfortowej dla domowników temperaturze.

 

CIEKNĄCY KOCIOŁ

W przypadku, kiedy chcemy uszczelniać nieszczelny kocioł na paliwo stałe musimy przede wszystkim odciąć wszystkie grzejniki
w budynku poza jedym najbliżej kotła. Podstawą naszego uszczelnienia jest zapewnienie cyrkulacji w krótkim obiegu pomiędzy kotłem z pojedynczym, najbliższym grzejnikiem. Możliwe jest zrobienie jeszcze krótszego obiegu np. pomiędzy kotłem a wężownicą bojlera, ale to rozwiązanie wydaje mi się bardzo ryzykowne.

Uszczelnienie wykonane preparatem Multiseal wytrzymuje temperaturę 1200 ºC.

 

Film przedstawiający Multiseal'e do uszczelniania kotłów na paliwo stałe

 • Obliczamy pojemność kotła, rur oraz podłączonych grzejników.

 • Wlewamy Multiseal Special do instalacji (najlepiej przez kocioł lub grzejnik). Najlepsze wyniki daje wlewanie rozmieszanego Multiseal’a z ciepłą wodą w proporcjach 1:1.
 
 • Wykręcamy filtr siatkowy na powrocie instalacji.

 • Dolewamy wody i odpowietrzamy. Ciśnienie rekomendowane przez producenta uszczelniacza to 1 bar, może być też normalne ciśnienie jakie mamy zwykle w układzie.

 • Warto sprawdzić wartość PH zalanej instalacji – czy woda ma wymaganą przez producenta wartość PH pomiędzy 10 i 11.

 • Zaczynami grzać instalację, należy utrzymywać temperaturę rzędu około 60 ºC przez 6- 8 godzin.

 • Po tym okresie możemy wypuścić wodę z pieca, nalać świeżej i podłączyć resztę instalacji w celu rozpoczęcia normalnej pracy systemu grzewczego.

 

BEZPIECZEŃSTWO

W przypadku kontaktu Multiseal’a Special z oczami natychmiast przemyć dużą ilością czystej wody i w razie konieczności skorzystać z porady lekarza. W przypadku kontaktu ze skórą przemyć dużą ilością czystej wody.

Podczas napełniania instalacji Multiseal’em należy nosić rękawice ochronne, okulary ochronne lub zadbać o ochronę twarzy. Multiseal Special nie jest toksyczyny w określonym rozcieńczeniu (nie należy go jednak  spożywać).

UTYLIZACJA

Multiseal Special może być traktowany jak zanieczyszczona woda i odprowadzany do kanalizacji.

SKŁAD

Włókna, konserwanty i inne dodatki – patrz karta bezpieczeństwa.

OKRES WAŻNOŚCI

Pięć lat od daty produkcji. Chronić przed mrozem.

Uszczelniacz występuje w opakowaniach 1l, 2,5l i 5 l.

Na życzenie klienta wysyłam uszczelniacz także w mniejszych opakowaniach, zgodnie z zapotrzebowaniem.

Napisz swoją recenzję

Multiseal Special

Multiseal Special

Kotły na paliwo stałe, wyciek do 200 litrów na dobę.

Napisz swoją recenzję