Jak działa uszczelniacz ? 

Uszczelniacze z rodzimy Multiseal działają na zasadzie krystalizacji w kontakcie z powietrzem atmosferycznym. Uszczelniacz wyciekając z instalacji krystalizuje tworząc kolejne warstwy  korka.

Głównym , aktywnym składnikiem uszczelniaczy jest  krzemian sodu ( wspólna nazwa dla związków o tej nazwie Na 2 (SiO 2 ) n O ). Krzemiany sodu są składnikiem szkła wodnego ( szkło płynne ). Środki do uszczelniania na bazie krzemianu sodu stosuje powszechnie w uszczelnianiu instalacji wodnych, chłodniczych ( w tym do uszczelniania chłodnic samochodowych).

W każdej butelce uszczelniacza na dnie osiada osad w postaci ledwo widocznych nitek masy uszczelniającej. Wstępowanie takiego osadu jest jak najbardziej normalne. Przed aplikacją uszczelniacza należy cały płyn bardzo dokładnie wymieszać, także by cały osad zniknął. To właśnie fibry tworzące osadzające się na dnie pojemnika są odpowiedzialne za uszczelnienie. Ich długość jest uzależniona od siły uszczelniacza, tzn. od wielkości wycieku jaki jest w stanie zalepić,  dlatego bardzo ważne jest dostosowanie rodzaju uszczelniacza do siły wycieku.

Fakty ważne w procesie uszczelnienia.

  1. Uszczelniacz nie zostawia warstwy na rurach uszczelnianej instalacji, dlatego nie nadaje się jako środek zapobiegający powstawaniu wycieków. Jeżeli jest wyciek, nieszczelność w instalacji, to uszczelniacz zadziała, jeżeli nie ma wycieku wlewaniu środka uszczelniajacego nie ma sensu - WYJĄTKIEM JEST ZALEWANIE INSTALACJI CO USZCZELNIACZEM MULTISEAL 30 E , który może działać prewencyjnie w przypadku możliwego rozszczelnieniania instalacji.
  2. Uszczelniacze Multiseal 30 E, Multiseal 24, Special, TD, TDS, , 84 L , 84, 84 S, Afloss nie zmniejszają średnicy rury. Instalacje, gdzie zastosowano małe średnice rur są bezpieczne i  śmiało mogą być poddane uszczelnianiu.
  3. Uszczelniacz jest bezpieczny dla nowoczesnych kotłów gazowych, zaworów termostatycznych ( muszą być otwarte na max w czasie uszczelnienia ), pomp obiegowych, nie zalepia odpowietrzników itp.
  4. Uszczelniacz zadziała prawidłowo, jeżeli spełnione zostaną wymogi jakie przewiduje producent preparatu. Uszczelnienie nie może odbywać się w temperaturze powyżej 10 º C, w przypadku Mutliseali do instalacji CO, należy wyjąć filtr siatkowy itp.
  5. W przypadku uszczelniaczy do instalacji centralnego ogrzewania tj. Multiseal 24, Multiseal Special, Multiseal TD i TDS producent zaleca przygotowanie mieszanki uszczelniającej w proporcji nie mniejszej niż 2,5 litra  preparatu na 100 litrów pojemności instalacji wodnej. Taka mieszkanka wciąż jest bezpieczna dla instalacji, kotłów oraz wszelkich urządzeń na instalacji.
  6.  W przypadku uszczelniacza Multiseal 30 E producent zaleca przygotowanie mieszanki uszczelniającej w  proporcji nie mniejszej niż 1 % na 100 litrów pojemności instalacji wodnej. Z mojego doświadczenia wynika, że mieszanka 2,5 % zadziała z pełną mocą i jest bezpieczna dla instalacji.
  7. Na koniec dobre słowo. Nie uważam żeby uszczelniacz był cudownym lekiem na całe zło mieszkające w Państwa nieszczelnej instalacji, nie jest to środek, który zadziała zawsze, wszędzie i na 100 %. Niestety tak nie jest. Skuteczność uszczelniaczy jest wysoka ale nie stuprocentowa.
 
 

Powodów tego, że uszczelniacz nie zadziała zawsze może być kilka, na część nie mamy żadnego wpływu, na część niestety mamy wpływ. Z jednej strony mogą to być błędy w określeniu siły wycieku ( w tej kwestii jeżeli mają Państwo jakieś problemy to proszę o kontakt – na pewno pomogę ), z drugiej strony mogą to być błędy przy zalewaniu instalacji, jej wygrzewaniu lub wypuszczaniu uszczelniacza w przypadku uszczelniaczy do wody pitnej.

Nigdy nie należy zalewać instalacji płynem uszczelniającyn w przypadku, kiedy wyciek wyraźnie się powiększa w okresie kilku dni.

NIE MOŻNA PODNOSIĆ CIŚNIENIA W INSTALACJI W CZASIE USZCZELNIENIA - ZA POMOCA KOMPRESORA !