SKUTECZNOŚĆ USZCZELNIACZY MULTISEAL

Bardzo wielu moich Klientów pyta mnie czy o skuteczność działania uszczelniaczy Multiseal. Chciałbym rozwinąć ten temat najlepiej jak potrafię, tak aby przed zakupem rozwiać jak najwięcej wątpliwości. 

Na sam początek dwie złot myśli, które ciągle powtarzam :

NIE MA GWARANCJI NA TO, ŻE USZCZELNIACZ ZADZIAŁA.

USZCZELNIACZ TO NIE WUNDERWAFFE, CUDOWNY ŚRODEK. LEK NA CAŁE ZŁO - może nie zadziałać, może zadziałać, a uszczelnienie może się rozszczelnić po czasie

 

SKUTECZNOŚĆ USZCZELNIENIA INSTALCJI – czyli czy uszczelniacz w ogóle zadziała. Jest to najczęstsze pytanie i niestety na to czy uszczelniacz zadziała nie mamy  żadnego wpływu. Zalewałem małe wycieki uszczelniaczem i nie chwycił, z drugiej strony zalewałem bardzo duże ( ponad 350 litrów na dobę na ciepłej wodzie użytkowej ) i uszczelniacz zadziałał. Nie ma na to reguły. Widzę jednak pewne prawidłowości i chciałbym się z nimi podzielić.  Czasami jest tak, że uszczelniacz zadziała bardzo szybko i za pierwszym razem, czasami proces uszczelniania przedłuża się lub uszczelnienie w ogóle się nie udaje. Wszystkie moje kalkulacje procentowe czy uszczelniacze działają i w jakim procencie to wynik mojej prawie 4 letniej obserwacji procesu uszczelnienia, zalewania różnych instalacji, rozmów z klientami i ich hydraulikami.

Najpierwsze kryterium to jaką instalację zalewamy uszczelniaczem. Największe szanse powodzenia uszczelniania są w przypadku  zalewania instalacji centralnego ogrzewania, ale po kolei w skrócie przeanalizujemy wszystkie instalacje.

  1. Woda pitna, woda zimna  - uszczelniacz zadziała najlepiej, kiedy instalacja jest nowa. Uszczelnienia instalacji, które nie są starsze niż  6 miesięcy użytkowania mają największe szanse uszczelnienia za pierwszy podeściem. W przypadku starszych instalacji zalecam płukanie instalacji w celu oczyszczenia jej z osadów. Wykonuję takie usługi. W przypadku nowej instalacji ( nie starszej niż 6 miesięcy) skuteczność uszczelnienia wynosi 50 - 60 %. Można znacznie zwiększyć skuteczność działania uszczelniacza przez użycie urządzenia do podgrzewania Multiseal'a. W tym drugim przypadku skuteczność uszczelnienia instalacji wynosi 70 - 80 % 
  1. Woda pitna,  woda ciepła – instalacja wody pitnej, z którą jest najwięcej problemów. Nie dość, że najwięcej wycieków jest właśnie na instalacji wody ciepłej to jeszcze najtrudniej jest ja uszczelnić.Nanjlepiej uszczelniacze Multiseal działają w nowych instalacjach ( nie starszych niż 6 miesięcy ) W przypadku starzych instalacji doradzam płukanie instalacji za pomocą środków chemicznych mających usunąc osady oraz przed wszystkiem kamień osadzający się wewnętrznych ściankach rur . W celu otrzymania jeszcze lepszego efektu prac  zalecam używanie urządzenia do podgrzewania uszczelniacza. Skuteczność uszczelnienia jest o wiele większa niż w przypadku prac na zimno.  Powodem takiego rozwiązania jest symulowanie warunków na jakie wystawiona jest instalacja w czasie normalnego użytkowania. W czasie, kiedy instalacja jest wychłodzona kształtki i rury są skurczone, w momencie rozgrzewania instalacja rozszerza się - co zwykle powoduje wypadniecie korka z uszczelniacza. 
  2. Instalacje centralnego ogrzewania – w przypadku tych instalacji skuteczność uszczelniania to 85 – 90  % za pierwszym podejściem. Instalację należy odpowiednio przygotować to uszczelniania, zalać uszczelniaczem i poczekać od kilku godzin to 10 dni na efekt. Idealnie przed wykonaniem uszczelnienia jest przepłukanie instalacji, może być zimną wodą lub środkiem chemicznym. Zwykle wykonuję takie prace przed przystąpieniem do uszczelnienia. Jeżeli w czasie uszczelnienia ciśnie będzie spadało, należy je uzupełniać do takiej wartości jaka zwyczajowo była w instalacji.  Wszystkie uszczelniacze z rodziny Multiseal do zalewania instalacji CO są jednakowo skuteczne, należy tylko dopasować odpowiedni uszczelniacz do odpowiedniej instalacji i siły wycieku. W przypadku tej grupy uszczelniaczy, środka do instalacji można dolewać kontynuując uszczelnienie aż do skutku.
  3. Instalacja odpływowa – czyli instalacja kanalizacyjna. Najczęściej używam Multiseala Afloss, dlatego cały podpunkt będzie tak naprawę o Aflossie a nie o Kloaku. Najpierwsza sprawa to trzeba wykonać test spadku lustra wody, jeżeli test zostanie zaliczony pozytywnie uszczelnienie będzie działać. Należy sprawdzić jak duży jest wydatek wody z uszczelnianej instalacji. Dla przykładu : w przypadku nieszczelnej instalacji odpływowej w łazience, należy podłączyć kawałek rury z kolankiem do np. odpływu pod umywalką. Instalacja musi być zakorkowana poniżej, w ten czas należy instalację zalać wodą. Lustro wody powinno być widoczne w rurze z kolankiem, jezeli poziom wody opada " w oczach" wyciek jest zbyt duży i uszczelnienie się nie uda. 
 

Druga sprawa to czy jeżeli uszczelniacz zadziała to jak długo instalacja będzie uszczelniona. I tu pojawia się problem, ponieważ nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Na podstawie mojego doświadczenia mogę stwierdzić jedynie,  że jeżeli  instalacja będzie działała prawidłowo ( bez wycieków) 10 dni po wykonaniu uszczelniania, to uszczelnienie jest trwałe i będzie służyło lata. Najstarsze uszczelnienie jakie zrobiłem trzyma już 4 lata , wykonane zostało na instalacji wody ciepłej, wyciek około 300 – 350 litrów na dobę ( Multiseal 84 S ).